menu

Profilaktyka

Prawidłowa profilaktyka i higienizacja zębów jest kluczowa w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Regularne wizyty mające na celu usunięcie złogów, osadu oraz kamienia nazębnego pozwolą zachować zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym zdrowy i piękny uśmiech. Profesjonalne oczyszczanie zębów składa się z 4 etapów:

1. Skaling

Usuwanie kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego z użyciem ultradźwięków, nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, a jego powstawanie może mieć różną intensywność u poszczególnych osób. Kamień zawiera liczne bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust, a zła higiena znacznie przyspiesza jego odkładanie. Systematyczne przeprowadzanie skalingu przeciwdziała paradontozie. Każdy zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.

2. Piaskowanie

Zabieg usunięcia miękkiego osadu i przebarwień, powstałych od kawy, herbaty, palenia papierosów, wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Częstotliwość wykonania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe.

3. Polerowanie

Jeden z końcowych etapów profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym. Polega na wypolerowaniu wszystkich powierzchni zębów za pomocą szczoteczki i pasty polerskiej.

4. Fluoryzacja zębów

Powlekanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru (lakier, żel, pianka). Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w pro laktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów. Częstotliwość zabiegu uzależniona jest od indywidualnej skłonności do próchnicy. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowania. W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą, można stosować lakierowanie częściej, np. cztery razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być stosowany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych, o czym decyduje lekarz stomatolog. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie przebarwia zębów.

Częstość zabiegów:

co najmniej raz na 6 miesięcy. Przy każdej wizycie dokonujemy przeglądu stomatologicznego co pozwala wykryć ewentualne ogniska próchnicy we wczesnym stadium rozwoju.

Profilaktyka u dzieci

Lakowanie - uszczelnianie bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy po- mocy szczoteczki do zębów. Niewłaściwe oczyszczanie ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych.

Lakierowanie – pokrywanie powierzchni zębów mlecznych lub stałych preparatmi z aminofluorkiem. Wykonywane w celu remineralizacji szkliwa w okresie rozwoju – zapobieganie rozwojowi próchnicy szczególnie w miejscach trudnodostępnych do doczyszczenia.