Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu chirurg stomatologiczny najczęściej prosi o wykonanie badania tomograficznego (CBCT – tomografii stożkowej), na podstawie którego ocenia, czy i gdzie będzie mógł wszczepić implant.
Dodatkowo dobiera jego rozmiar. Decyduje również, czy będzie konieczna regeneracja kości lub podniesienia dna zatoki szczękowej (każdy człowiek ma dwie zatoki szczękowe, czyli powietrzne przestrzenie sąsiadujące z nosem). W przypadku zbyt małej ilości kości w miejscu, w które planowane jest wszczepianie implantu, konieczne jest jej dodanie. Może się również okazać, że kości jest tak mało, że wszczepienie implantu nie jest możliwe.
Sam zabieg implantacji zaczyna się od znieczulenia miejscowego (w wyjątkowych przypadkach znieczulenia ogólnego, czyli narkozy lub sedoanelgezji), a następnie wykonywana jest procedura wszczepiania implantu/implantów. Po zakończeniu zabiegu chirurg zszywa błonę śluzową nad implantem i następuje proces wgajania się implantu w kość. Ten etap może trwać 3–6 miesięcy w zależności od miejsca wszczepienia implantu oraz stanu ogólnego (chorób towarzyszących) pacjenta.